لبخند

بسیاری از مردم کتاب "شاهزاده کوچولو " اثر اگزوپری " را می شناسند. اما شاید همه ندانند که او خلبان جنگی بود و با نازیها جنگید وکشته شد . قبل از شروع جنگ جهانی دوم اگزوپری در اسپانیا با دیکتاتوری فرانکو می جنگید . او تجربه های حیرت آو خود را در مجموعه ا ی به نام لبخند گرد آوری کرده است .

در یکی از خاطراتش می نویسد که او را اسیر کردند و به زندان انداختند او که از روی رفتارهای خشونت آمیز نگهبانها حدس زده بود که روز بعد اعدامش خواهند کرد مینویسد :" مطمئن بودم که مرا اعدام خواهند کرد به همین دلیل بشدت نگران بودم . جیبهایم را گشتم تا شاید سیگاری پیدا کنم که از زیر دست آنها که حسابی لباسهایم را گشته بودند در رفته باشد یکی پیدا کردم وبا دست های لرزان آن را به لبهایم گذاشتم ولی کبریت نداشتم . از میان نرده ها به زندانبانم نگاه کردم . او حتی نگاهی هم به من نینداخت درست مانند یک مجسمه آنجا ایستاده بود . فریاد زدم "هی رفیق کبریت داری؟ " به من نگاه کرد شانه هایش را بالا انداخت وبه طرفم آمد . نزدیک تر که آمد و کبریتش را روشن کرد بی اختیار نگاهش به نگاه من دوخته شد .لبخند زدم ونمی دانم چرا؟ شاید از شدت اضطراب، شاید به خاطر این که خیلی به او نزدیک بودم و نمی توانستم لبخند نزنم . در هر حال لبخند زدم وانگار نوری فاصله بین دلهای ما را پر کرد میدانستم که او به هیچ وجه چنین چیزی را نمیخواهد ....ولی گرمای لبخند من از میله ها گذشت وبه او رسید و روی لبهای او هم لبخند شکفت . سیگارم را روشن کرد ولی نرفت و همانجا ایستاد مستقیم در چشمهایم نگاه کرد و لبخند زد من حالا با علم به اینکه او نه یک نگهبان زندان که یک انسان است به او لبخند زدم نگاه او حال و هوای دیگری پیدا کرده بود .

پرسید: " بچه داری؟ " با دستهای لرزان کیف پولم را بیرون آوردم وعکس اعضای خانواده ام را به او نشان دادم وگفتم :" اره ایناهاش " او هم عکس بچه هایش را به من نشان داد ودرباره نقشه ها و آرزوهایی که برای آنها داشت برایم صحبت کرد. اشک به چشمهایم هجوم آورد . گفتم که می ترسم دیگر هرگز خانواده ام را نبینم.. دیگر نبینم که بچه هایم چطور بزرگ می شوند . چشم های او هم پر از اشک شدند. ناگهان بی آنکه که حرفی بزند . قفل در سلول مرا باز کرد ومرا بیرون برد. بعد هم مرا بیرون زندان و جاده پشتی آن که به شهر منتهی می شد هدایت کرد نزدیک شهر که رسیدیم تنهایم گذاشت و برگشت بی آنکه کلمه ای حرف بزند.

«یک لبخند زندگی مرا نجات داد»

بله لبخند بدون برنامه ریزی بدون حسابگری لبخندی طبیعی زیباترین پل ارتباطی آدم هاست ما لایه هایی را برای حفاظت از خود می سازیم . لایه مدارج علمی و مدارک دانشگاهی ، لایه موقعیت شغلی واین که دوست داریم ما را آن گونه ببینند که نیستیم . زیر همه این لایه ها من حقیقی وارزشمند نهفته است. من ترسی ندارم از این که آن را روح بنامم من ایمان دارم که روح های انسان ها است که با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و این روح ها با یکدیگر هیچ خصومتی ندارد. متاسفانه روح ما در زیر لایه هایی ساخته و پرداخته خود ما که در ساخته شدنشان دقت هولناکی هم به خرج می دهیم ما از یکدیگر جدا می سازند و بین ما فاصله هایی را پدید می آورند وسبب تنهایی و انزوایی ما می شوند."

داستان اگزوپری داستان لحظه جادویی پیوند دو روح است آدمی به هنگام عاشق شدن ونگاه کردن به یک نوزاد این پیوند روحانی را احساس می کند. وقتی کودکی را می بینیم چرا لبخند می زنیم؟ چون انسان را پیش روی خود می بینیم که هیچ یک از لایه هایی را که نام بردیم روی من طبیعی خود نکشیده است و با هم وجود خود و بی هیچ شائبه ای به ما لبخند می زند و آن روح کودکانه درون ماست که در واقع به لبخند او پاسخ میدهد.

 

 

پ.ن:ممنون از دوست خوبم "فرنوش"خانوم گل گلاب واسه این مطلب قشنگ....

                                                                                              ..افسانه..

/ 11 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فرید

مرسی، قشنگ بود[لبخند][لبخند][لبخند]

نعیمه

واقعا گاهی یه لبخند می تونه معجزه کنه. ممنون[گل]

آیه

ای بابا من و که میدونی لبخندم جادو می کنه!بلافلاصه هم یکی هست که بگه حالا زیاد ذوق نکن![قهقهه]!ولی دایی جانم میگه اموشن قابل (احساس) انتقال وقتی من بخندم حتی اونیکه زبونم ندونه می خنده و اگه گریه کنم اون بازم میفهمه!دایی عژیژم![ماچ]

حمید

[دست]سلام من دوباره اپ کردم پیشم مییاین؟[شرمنده]

علیرضا رئیس زاده

سودای جهان را همه در عشق خلاصه است ای وای بر آنکس که رهش را نشناسد سلام مطلبت مثل همیشه آدم رو مجبور به خوندن میکنه.

علیرضا رئیس زاده

سلام بابت همه نظراتت ممنونم همه رو با هم خوندی و نظرت رو گفتی دستت درد نکنه امیدوارم بازم سر بزنی بازم ممنون[لبخند]

علیرضا رئیس زاده

سلام بابت همه نظراتت ممنونم همه رو با هم خوندی و نظرت رو گفتی دستت درد نکنه امیدوارم بازم سر بزنی بازم ممنون[لبخند]

آرمین

سلام با آخرین پست قبل کنکور به روزم این پست متن اصلی بلاگ هستش که چند شب روش کار کردم امیدوارم خوشت بیاد ...

احسان

خیلی جالب بود. منم همین عقیده رو دارم و زندگیم رو روی همین بردم جلو. همیشه با کسانی که نمی شناختم مثل آشناهام برخورد می کنم(البته سعی می کنم کسی رو از خودم ناراحت نکنم{چون واقعا زجرم میده}) البته خیلی ها هم صمیمیت و صداقت آدم رو نمی فهمن و به حساب چیزای دیگه میذارن که به خاطر همین باید کمی بیشتر مختاط بود(گرچه... )