نوروز خجسته

روز اور مزد از ماه فروردین٫۱فروردین

نوروز از نخستین روز بهار با سرسبزی طبیعت و شادی آغاز می گردد.خا نواده های ایرانی قابی از سبزه بر خوان نوروزی می نهند تا موجب فراوانی در سال نو شود رنک سبز آن رنگ ملی ایرانیان م نماد امرداد امشاسپند می باشد.سمنو که نماد خوبی برای زایش و باروری گیاهان توسط فروهر هاست .سنجد ٫ بو و شکو فه آن سرچشمه دلدادگی است . سماق چاشنی زندگی٫ سیر و سرکه برای گند زدایی و پاکیزگی می باشد. ماهی سرخ نمادی از آناهیتا (فرشته آب و باروری) است.سیب سرخ نماد دیگری برای باروری و زایش است.سکه نمادی از شهریور امشاسپند می باشد.کتاب آیینی مقدس ٬شمعدان ٬آینه٬نان ٬شیر٬پنیر٬سبزی٬نقل ٬شیرینی وآجیل بر خوان می نهند که همگی نمادی از داده های اهورایی می باشد.ایرانیان باستان در نخستین بامداد نوروز در کنار چها چوب پایین درب خانه مقداری آویشن می ریزند که نشانه بر قراری جشن در آن خانه است.

..نوروز پیروز بر همگان خجسته..

/ 13 نظر / 12 بازدید
نمایش نظرات قبلی
اردشير

سلام اول از همه آرزو ميكنم لحظه سال تحويل وقتي به سالي كه گذشت نگاه كردي يه ته خنده رضايت وخوشحالي كرده باشي.... بعدش هم آرزو ميكنم سال بعد همين صحنه ي بالا رو تكرار كني و و باز هم به پشت سر گذاشتن سالي پر از موفقيت لبخند بزني.... عيدت مبارك

اردشیر

سلام عیدت مبارک آپم .... البته این بار یه آپ افسرده...

آیه

[هورا][هورا][ماچ][ماچ][هورا][هورا]

اردشششششير

واي ببخشيد.... الان درستش ميكنم.

اردشير

خوبي؟

ادي

راستي تا يادم نرفته اين ثريا دختر عمو نيست كه تو ميگي رفتي خونه عمو. اسمش با دختر عموم يكيه منم ديگه دختر عمو صداش ميكنم. ولي از اين دختر عموي ما خيلي بهتره. اون سالي يه بار هم سراغي از ما نميگيره كه زنده ايم يا مرده. ولي دمش گرم اين دختر عمو جديده ..

اردشششير

ببخشيد اين ر گير ميكنه .... نميزنه. اونوقت ما ميشيم: ادي

اردشير

واي بازم ببخشيد. ش هم گير ميكنه منم ميشم: اردششششير

اردشير

خدمت سركار بايد عرض كنم كه: فعل رفتي ولايت اشتباهه اومدي ولايت درسته مگه اينكه خودت اينجا نباشي.

امیر

سلام سال نوتون مبارک به قول کرمونیا سال هانمیدی داشته باشین. وبلاگتون باحاله وبلاگ بچه ها بی مزه ست!!! موفق باشید!